- 977
Edzettség és a túledzettség
Túledzettségi állapot bekövetkezhet stressz, túlhajszoltság, ülő- vagy éppen álló munka következtében is. Ez az állapot (plató) a kiégés, amikor túltolunk, egyoldalúan űzünk valamit.
Az önismeret és a helyzet felismerése rendkívül fontos, ugyanúgy, mint a megoldáshoz vezető regenerációs és rekreációs eszközrendszer alkalmazása. Ilyenkor nyugodtan egyensúlyozzuk ki magunkat, pihenjünk és műveljük az elhanyagolt területeinket.
Mi is a fokozatosság alapelve, hatásai és a túledzettség?
A fokozatos terhelés (az edző és a sportoló összehangolt, kommunikáción alapuló munkája során) a sportoló edzettségi szintjének megfelelően, segít elkerülni a sérüléseket, miközben elősegíti az edzettséget feladatokkal a szuperkompenzáció folyamatán keresztül. Ez a mozgásinger adaptációját, a mozgás elsajátítását, a tanulást és az erőnlétfejlesztést, valamint a mozgás szervrendszerének és az azt kiszolgáló szervrendszerek fejlődését jelenti. A gyakorlatok hatékony ismétlése növeli a rutint, az önismeretet, a magabírást és az önbizalmat. Csoportos edzés során az edzők, instruktorok az általános határokon belüli küszöbértékeket, a csoportban részvevők (kezdők, illetve haladók) edzettségi szintjének megfelelően egészséges terhelést kiváltó gyakorlatokat adagolnak már az első lépésekkor, a rendszeres bemelegítéskor is.
A fokozatos edzés alapeszközei a bemelegítés- és a nyújtás gyakorlatok. A bemelegítés egész testünk felfokozott állapotát éri el. Az izommunka (nagyon leegyszerűsítve) hőt is termel, élénkíti a vérkeringést (amely részt vesz a testhőszabályozásban, tápanyag- és hormonszállításban, és az anyagcserében) és a légzést, az ízületi nedvnek (izületi felszínek kenő anyagának) synovia termelését, így együttesen javítja az izom és ízületi mozgástartományt, illetve a terhelhetőséget. Ezekkel az alapokkal vitatkozni és ebből elvenni nem lehet, viszont a fokozatosságot sportágspecifikusan kiegészíteni és felépíteni nélkülözhetetlen.
Kérjük, hogy az eszközhasználatot, az azokkal végzett gyakorlatokat helyesen sajátítsátok el és gyakoroljátok be az egészségetek, izületeitek, a jó közérzet érdekében. Ügyeljetek oda az ergonómiára és kérjétek szakavatott edzők iránymutatásait.
A levezető gyakorlatokkal, nyújtással, masszázslabda és hengerpárna használatával a keringési rendszer és feszes izomcsoportok normalizálását és a sejtszintű anyagcsere termékek elvezetését segítjük. Az edzés levezető feladatai és eszközei kíméletesen segítik a sportoló hétköznapokba történő át-, valamint visszavezetését. Érdemes szakember segítségével megismerkedni a nyújtás fajtáival is. Az edzők, illetve sportoktatók megtanítják és kontrollálják a gyakorlatok során a helyes testtartást és a megfelelő eszközhasználatot (az ergonómiát), a hatékony terhelést és a megfelelő intenzitást. A fizikai és szellemi terheléssel megtalálhatjuk testünk határait, amely során a szervezetünk túledzettségét érhetjük el. Erre ismeretszerzéssel értően figyeljünk. Szeretettel bánjunk testünkkel, ismerjük fel (vész-) jelzéseit is, illetve alkalmazzuk a regenerációs és rekreációs eszközöket, hogy az úgynevezett „plató” időszakot felismerve, a kimerültségi állapotot ne éljük meg kényszerként. Táplálkozzunk egészségesen, fehérjében, rostokban gazdagon (ügyelj az ásványi sók pótlására is, különösen a kálcium és magnézium oldat formájában történő bevitelére) és alkalmazzuk tudatosan a passzív pihenést (alvás, fényterápia, szauna és masszázs) és aktív pihenést, azaz eltérő, nem megterhelő, változatos sportok művelését, egyúttal a klímaterápiát (túrázást, vízi-, légi- és technikai sportokat, stb.), hogy pihentető, ám aktív (testi, lelki, szellemi) feltöltődés után élvezettel folytathassuk tevékenységünket.
A túledzettségi állapotok kezelése összetett feladat. Az edzésterhelést, az életmódot és a táplálkozási szokásokat is meg kell változtatni, valamint a környezetváltozás is szükséges lehet. Számos esetben orvosi segítséget is igénybe kell venni. A tünetek megszűntetése után csak fokozatosan lehet visszaállítani az edzésritmust (terjedelem, majd intenzitás növelése). Ha a napi elfoglaltságod (a tanulás, a munka, az edzés, a szórakozás, a pihenés) összhangban van a szervezeted teherbíró képességével, akkor kedvezően alakul az edzettségi állapotod. Abban az esetben, ha a napi elfoglaltságod meghaladja a teherbíró képességed, illetve ha nem egészségesen edzel, a túledzettség állapota alakulhat ki.
Két fajta túledzettségi állapotot különböztetünk meg
Basedowoid típus:
A Basedowoid típusú túledzettség egy olyan állapot, amely a túledzés miatt alakul ki, és a Basedow-kórra jellemző tünetekhez hasonló panaszokat eredményez. A Basedow-kór (más néven Graves-kór) egy autoimmun pajzsmirigybetegség, amelynek legfőbb jellemzője a pajzsmirigy túlműködése, ami túlzott pajzsmirigyhormon-termelést eredményez. A Basedowoid túledzettség során hasonló tünetek jelentkezhetnek, bár nem konkrét betegségről van szó, hanem egy jellemzően fizikai túledzettségi állapotról.
A Basedowoid, avagy szimpatikus jellegű túledzettség az erő- és technikai sportágakat művelőknél is, valamint fiatalabb korosztályokban, illetve a pszichés problémákkal küzdőknél is kialakulhat. Pihenés javallott a fiziológiai fáradtság kezelésére.
A Basedowoid típusú túledzettség kialakulásának hátterében a pajzsmirigy túlzott stimulációja állhat, amit a folyamatosan magas stressz, túlzott edzés és a megfelelő regeneráció hiánya okozhat. Az állandó fizikai és pszichés terhelés a vegetatív idegrendszer szimpatikus ágát aktiválja, ami a szervezet stresszreakcióit (pl. adrenalin és kortizol termelés) folyamatosan magasan tartja. Ennek hatására a pajzsmirigy is túlműködhet, anélkül, hogy valódi autoimmun betegség alakulna ki.
A szimpatikus (aktivitásért, készenlétért, vagy védekezésért felelős) vegetatív idegrendszer megváltozott tónusa jellemzi, vagyis az izgalmi állapotok vannak túlsúlyban. A teljesség igénye nélkül:
- álmatlanság
- étvágytalanság
- testsúlycsökkenés
- éjszakai izzadás, karikás szemek, sápadtság
- fejfájásra való hajlam
- szívdobogás, szívnyomás, szúró érzés a szívtájékon
- nyugalmi pulzus felgyorsulása, fokozott anyagcsere, lassú pulzusmegnyugvás
- kissé emelkedett testhőmérséklet, jellegzetesen piros bőrszín
- nem karakterisztikus vérnyomás
- terhelés alatt fokozott légszomj
- túlérzékenység érzékszervi ingerekre, különösen akusztikus ingerekre
- kevésbé koordinált mozgásfolyamat (gyakran túlméretezett)
- megrövidült reakció idő és sok hibás reakció
- késleltetett kipihenés, belső nyugtalanság, könnyű ingerlékenység, depresszió
Kezelési javaslatok:
A Basedowoid típusú túledzettség kezeléséhez elengedhetetlen, hogy a sportoló időt szánjon a megfelelő pihenésre és regenerációra. Az egyik legfontosabb lépés az edzés csökkentése vagy teljes szüneteltetése, hiszen az intenzív terhelés mérséklése szükséges a szervezet regenerálódásához. Bizonyos esetekben akár egy hosszabb edzésszünet is indokolt lehet. Emellett kiemelt szerepet kap a stresszkezelés, amelyhez pszichológiai támogatás, relaxációs technikák, mint például a meditáció vagy a jóga, valamint egyéb stresszcsökkentő módszerek alkalmazása is javasolt.
A táplálkozási támogatás is fontos része a felépülésnek, hiszen a megfelelő étrend és a rendszeres folyadékpótlás alapvető az anyagcsere működéséhez és a hormonális egyensúly helyreállításához. Külön figyelmet kell fordítani a pajzsmirigy egészségéhez szükséges vitaminok és ásványi anyagok, mint a szelén, cink és jód megfelelő bevitelére. Végül, ha szükséges, orvosi felügyelet mellett a pajzsmirigy működésének támogatása is fontos lehet, hogy a hormonális egyensúly teljesen helyreálljon és a sportoló visszatérhessen a normál életviteléhez.
- Gyógyulási idő: A Basedowoid túledzettségből való felépülés valamivel gyorsabb lehet, ha időben felismerik az állapotot, és megfelelően kezelik. A gyógyulás általában néhány hét alatt bekövetkezhet, ha a sportoló megfelelő pihenőt tart, csökkenti a stresszt és figyel az étrendjére. Súlyosabb esetekben, ahol a pajzsmirigy túlstimulációja jelentős, a gyógyulás néhány hónapot is igényelhet.
- Regenerációhoz szükséges idő: Az edzés leállítása, hormonális egyensúly helyreállítása és stresszcsökkentő technikák bevezetése gyorsíthatja a gyógyulást.
Addisonoid típus:
Az addisonoid típusú túledzettség egy olyan állapot, amely során a sportoló szervezete túlzott fizikai és mentális stressz hatására kimerül.
Az addisonoid, vagy paraszimpatikus jellegű túledzettség az állóképességi sportágakban, az idősebb sportolóknál, illetve a testi zavarokkal küzdőknél (a normális működéstől eltérő fiziológiai jellemzők) gyakori. A túledzettség elkerülhető ésszerű edzéstervezéssel, gyakori teljesítmény ellenőrzésekkel (próbák, tesztek), a sportoló és az edző közötti folyamatos kommunikációval, megfelelő táplálkozással.
Nemcsak a fizikai túlterhelés okozhat túledzettséget: a stresszes irodai munka és az ülő életmód is hozzájárulhat a túledzettség kialakulásához, különösen az addisonoid típusnál. Az irodai munkával járó folyamatos mentális nyomás, a mozgáshiány és a krónikus stressz a mellékvesék kimerüléséhez vezethet, ami lassabb regenerációt eredményez. Ez hosszú távon olyan hormonális egyensúlyzavarokat és krónikus kimerültséget okozhat, amelyek az addisonoid típusú túledzettség tüneteivel járnak. A kiégés állapotára jellenző, sűrűn hangoztatott kifejezés a „Ki vagyok idegileg!”
Ez az állapot az Addison-kórhoz hasonló tüneteket mutathat, mint például fáradtság, gyengeség, alacsony vérnyomás, és csökkent stressz-tűrőképesség, bár nem azonos a betegséggel. Az addisonoid túledzettség hátterében a mellékvesekéreg kimerülése áll, amely a kortizol és egyéb stresszhormonok csökkent termeléséhez vezethet. A teljesség igénye nélkül:
- paraszimpatikus (visszaépítésért, regenerálódásért felelős) vegetatív idegrendszer megváltozott tónusa, vagyis fokozott fáradékonyság jellemzi
- gátlások
- normális alvás, normális étvágy, változatlan testsúly
- normális hőszabályozás, normális testhőmérséklet
- világos agytevékenység
- bradycardia, alacsony pulzusszám
- alapanyagcsere normális
- terhelés után gyors keringésmegnyugvás
- terhelés alatt és után a diasztolés vérnyomás gyakran 100 hgmm fölé emelkedik
- csekély légzési zavarok
- darabos mozgás (nem eléggé koordinált)
- normális vagy elnyúlt reakcióidő
- jó vagy igen jó pihenőképesség
- flegma vagy normális hangulat
- a teljesítmény nem éri el a régi szintet, miközben esetleg pihentnek érzi magát a sportoló
Kezelési javaslatok:
Az állapot kezelése és helyreállítása érdekében többféle módszer is alkalmazható. Az egyik ilyen fontos lépés a más környezetben végzett edzés bevezetése, illetve az irodai munka során kialakult kiégés esetében a klímaváltozás és a könnyed, kedvtelés célú aktivitás javallott, amely segíthet a szervezet regenerálódásában. Az edzés monotóniájának megtörése új környezetben, például erdei túrák, hegymászások vagy különböző klímaterápiák révén, stimulálhatja a sportoló testi-lelki megújulását. A természetben végzett túrázás friss levegőt és eltérő éghajlati viszonyokat biztosít, ami csökkentheti a stresszt, erősítheti az immunrendszert, és segíthet helyreállítani a hormonális egyensúlyt.
- javallott a más környezetben végzett edzés, klímaterápia (túrázás)
A klímaterápia során eltérő klímájú helyekre történő utazás hatékony lehet, mivel az éghajlatváltozás pozitív hatással lehet a kimerült mellékvese működésére. Az ilyen típusú változatos fizikai aktivitás hozzájárulhat a pszichés felfrissüléshez is, hiszen a természetes környezetben végzett edzés megnyugtató hatású, és segíti a stressz csökkentését, ezáltal támogatva a teljes regenerációt.
- Gyógyulási idő: Ez az állapot általában hosszabb regenerációt igényel, mivel a mellékvese működésének helyreállítása időigényes folyamat. A gyógyulási idő akár hosszú tehet, vagy hónapokig is eltarthat, attól függően, hogy milyen mértékben károsodott a mellékvese és milyen gyorsan reagál a szervezet a pihenésre és a stresszcsökkentő intézkedésekre. Súlyos esetekben a teljes felépülés több hónapot, akár fél év vagy több időt is igényelhet.
- Regenerációhoz szükséges idő: A pihenés, megfelelő táplálkozás, alvás és stresszkezelés kulcsfontosságúak a felépüléshez.
Mindkét típusnál a teljes felépülés kulcsa a megfelelő regeneráció, a terhelés csökkentése, a pihenés és a mentális-fizikai stressz egyensúlyának helyreállítása.
A lelkiismeretes edzők a fenntartható fejlődésed érdekében odafigyelnek a részletekre és annak megfelelően alakítják ki az edzésterved.
Hasonló cikkek
2024. szeptember 21.
412
2024. szeptember 21.
378
2024. szeptember 20.
490
2024. augusztus 28.
460
2024. augusztus 25.
431
2024. augusztus 23.
426
2024. augusztus 23.
506
2024. augusztus 18.
476
2024. augusztus 17.
318
2024. augusztus 13.
378